Octopus-Partners.com | Sprzedaż w branży IT coraz ważniejsza
828
post-template-default,single,single-post,postid-828,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-theme-ver-16.0.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_advanced_footer_responsive_1000,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Sprzedaż w branży IT coraz ważniejsza

W ostatnich latach w skali globalnej, ale również w Polsce dynamicznie rośnie liczba firm z branży IT, w tym tych typu Software House. Co się z tym wiąże, praktycznie na każdym kroku słyszymy, że brakuje odpowiednich specjalistów IT do pracy i to właściwie dotyczy każdej technologii i rodzaju stanowiska, od .Net po Java i Pythona, od Front-endu do Fullstacka.

Nie temu obszarowi chciałem jednak poświęcić uwagę. To co coraz częściej podkreślają moi Klienci z branży SMB, jest rosnąca potrzeba i jednocześnie świadomość posiadania dobrego sprzedawcy. Konkurencja na rynku wśród firm świadczących usługi IT rośnie, szczególnie w przypadku organizacji Software House, które dostarczają podobne rozwiązania. Jest bardzo istotne, żeby chcąc się wyróżnić na rynku, w odpowiedni sposób przedstawiać produkty i usługi firmy.

Na co zwrócić uwagę szukając dobrego sprzedawcy do rozwoju naszego biznesu? Jednym z pytań, które zadaję moim Klientom jest to dotyczące rynku, na którym firma chce działać i w jakim czasie, jakie rezultaty chce osiągnąć, do jakich Klientów chce docierać. Jest bardzo istotne, żeby strategia sprzedażowa była kompatybilna ze strategią firmy.

Istotne jest również, żeby określić budżet na działania sprzedażowe i marketingowe.

Często okazuje się, że przy ograniczonych możliwościach finansowych firmy, zwłaszcza na początku działalności, wystarczy nawiązać współpracę z freelancerem, który wynagradzany jest od zamkniętych kontraktów, jednak często zajmuje się też innymi tematami. Kiedy budżet jest większy, często klienci decydują się na zatrudnienie osoby/osób na tzw. „full time”.

To co zawsze podkreślam i jest ważne w przypadku wszystkich sprzedawców w branży IT, nie ważne czy mówimy o freelancerach czy pracownikach zatrudnionych na pełny etat jest to, żeby te osoby poza wysokorozwiniętymi umiejętnościami komunikacyjnymi, sprzedażowymi miały duże umiejętności konsultingowe. To te ostatnie moim zdaniem najbardziej odróżniają sprzedawców IT od tradycyjnych sprzedawców w większości branż.

Jest istotne, żeby sprzedawca w branży IT potrafił merytorycznie porozmawiać z Klientem i wykorzystywał język techniczny.

Dodatkowo proces sprzedaży wielu z projektów IT często zamyka się po kilku a nawet po kilkunastu miesiącach od pierwszego kontaktu z Klientem. Zdecydowana większość firm oferujących usługi IT jest tego świadoma, dlatego inwestują w proces nauki i rozwoju swoich sprzedawców, których powinna cechować cierpliwość i chęć „chłonięcia” nowinek technologicznych z danego obszaru.

Pewnie wielu z Was może powiedzieć, że w przypadku freelancerów, którzy zajmują się poza sprzedażą rozwiązań firmy innymi tematami, ciężkie będzie ich pełne wdrożenie merytoryczne i prawdopodobnie efekty będę niższe niż w przypadku osoby zatrudnionej na pełen etat. Mogę uspokoić, że na szczęście na rynku są już freelancerzy, którzy często mają szeroką siatkę kontaktów branżowych w kraju i  poza jego granicami oraz odpowiednie doświadczenie branżowe.

Najważniejsze jest, żeby mieć świadomość, że zatrudnienie dobrego sprzedawcy może pomóc nie tylko w pozyskaniu nowych kontraktów i zwiększeniu zysków firmy, ale często przyczynia się do zwiększenia jakości usług danej firmy. Często osobami zakładającymi firmy IT, Software House, są świetni specjaliści IT, którzy szczególnie na początku swojej pracy skupiają się na pozyskiwaniu nowych kontraktów i zleceń. Sprzedawca IT odciążając Właściciela firmy w tym obszarze, daje mu możliwość skupienia się na rozwoju nowych produktów, technologii i nowej wartości dla Klientów.

Warto zdać sobie sprawę, że na dzisiejszym konkurencyjnym rynku, sprzedawcy rozwiązań IT będę odgrywali coraz ważniejszą rolę. Nie mniej ważną niż specjaliści z tej branży.

No Comments

Post A Comment